Item# 1006421
Part No.
76064
Nettoyant pour carburateur et starter Clean-R-Carb de CRC, 340g
Discontinué
Description
Dégraisse les pièces métalliques et les équipements marins non sensibles ; élimine la graisse, la saleté et l'huile ; ne laisse aucun résidu.
Applications
Pièces électriques et équipements non sensibles, engrenages, chaînes, bois, toile, tissu
| Appearance | Clear Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006420 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | <-18°C |
| Flash point (F) | <0°F |
| Generic Description | Non-Chlorinated Brake Parts Cleaner |
| I 2 of 5 Code | 30078254760644 |
| Net Fill | 340 g |
| Plastic Safe | No |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006421 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Replacement Product SKU | 1006327 |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254760643 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
Canada EN
USA EN