Item# 1006140
Part No.
73009
Inhibiteur de corrosion et lubrifiant polyvalent CRC 3-36, 14.9kg
Discontinué
Description
Composé polyvalent à base de pétrole qui forme un film mince et transparent qui lubrifie et protège contre l'usure et la corrosion. Ce produit polyvalent lubrifie efficacement, protège, déplace l’humidité, et nettoie.
Applications
Tubes, pièces moulées, engrenages, barres de soudure, fils, montages, matrices, gabarits, cales, mandrins, tiges de forage, pièces traitées thermiquement, surfaces usinées, soudures finies, extrusions d'aluminium, outils pneumatiques, convoyeurs, joints gelés, serrures, palans, etc.
| Appearance | Clear Blue-Green Liquid |
|---|---|
| Cases Per Pallet | 24 |
| DOT Proper Shipping Name | Not Regulated |
| Dielectric Strength | 32,500 Volts/Mil |
| Evaporation Rate | slow |
| Federal Specification Number | O-W-1284,V-V-P-216 |
| Film Thickness | 0.025 to 0.075 Mils |
| Film Type | Wet |
| Flammability Class - CPSC | Combustible |
| Flash point (C) | 77°C |
| Flash point (F) | 170°F |
| Ford Tox No | 017259 |
| Generic Description | Multi-Purpose Precision Lubricant & Corrosion Inhibitor |
| NSF Category Code | H2 |
| NSF Number | 154238 |
| Net Fill | 14.9 kg |
| Plastic Safe | No |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006140 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with petroleum products, mineral spirits, or contact cleaner. |
| Replacement Legacy Num | 73005 |
| Replacement Product SKU | 1006139 |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254730097 |
| Unit Dimensions | 35.05H x 28.7W x 28.7D cm |
| Unit Package Description | 5 Gallon (19 L) Pail |
| Units per Case | 1 |
| Working Temp (C) | -45.6 to 121.1°C |
| Working Temp (F) | -50 to 250°F |
Canada EN
USA EN