Item# 1006139
Part No.
73005
Lubrifiant multi-usages 3-36 CRC, 311g
Description
Composé polyvalent à base de pétrole qui forme un film mince et transparent qui lubrifie et protège contre l'usure et la corrosion. Ce produit polyvalent lubrifie efficacement, protège, déplace l’humidité, et nettoie.
Applications
Tubes, pièces moulées, engrenages, barres de soudure, fils, montages, matrices, gabarits, cales, mandrins, tiges de forage, pièces traitées thermiquement, surfaces usinées, soudures finies, extrusions d'aluminium, outils pneumatiques, convoyeurs, joints gelés, serrures, palans, etc.
| Appearance | Amber Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006138 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Dielectric Strength | 51,300 Volts |
| Evaporation Rate | Slow |
| Film Thickness | 0.025 to 0.075 Mils |
| Film Type | Non-Drying |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | 93.3°C |
| Flash point (F) | 200°F |
| Ford Tox No | 011920 |
| Generic Description | Multi-Purpose Precision Lubricant Plastic Safe |
| I 2 of 5 Code | 30078254730050 |
| NSF Category Code | H2 |
| NSF Number | 154470 |
| Net Fill | 311 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Item Number | 1006139 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254730059 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Multi-purpose lubricant |
| Working Temp (C) | Max 121.1°C |
| Working Temp (F) | Max 250°F |
Canada EN
USA EN