Item# 1006395
Part No.
75500
Huile de coupe et lubrifiant pour filetage de CRC, 340g
Discontinué
Description
Cutting Oil est un lubrifiant de coupe de filetage supérieur pour une utilisation sur tous les types de métaux, y compris le laiton, le cuivre, et l'aluminium.
Applications
Taraudage, filetage, forage, sciage, cisaillement, tournage et alésage des pièces métalliques, des tuyaux, des conduits, des vis, des trous de boulon, des boîtiers, des feuilles d'aluminium, des cerclages, des engrenages, et des chaînes.
| Appearance | Appearance |
|---|---|
| Case Number | 1006394 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Evaporation Rate | Slow |
| Film Type | Non-Drying |
| Flammability Class - CPSC | Flammable |
| Flash point (C) | >149°C |
| Flash point (F) | >300°F |
| Generic Description | Thread Cutting Lubricant |
| I 2 of 5 Code | 30078254755008 |
| NSF Category Code | P1 |
| NSF Number | 154095 |
| Net Fill | 340 g |
| Plastic Safe | Safe on Most |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006395 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Remove with general purpose degreaser. |
| Replacement Product SKU | 1006208 |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254755007 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| Working Temp (C) | Max 148.9°C |
| Working Temp (F) | Max 300°F |
Canada EN
USA EN