Item# 1006208
Part No.
73500
Huile de coupe et lubrifiant pour filetage CRC, industrielle (F/E), 340G
Description
Lubrifiant pour filetage à utiliser sur tous les types de métaux, y compris le laiton, le cuivre, et l'aluminium.
Applications
| Appearance | Clear Dark Amber Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006207 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Elastomer Compatibility | Not Determined |
| Evaporation Rate | Fast |
| Film Type | Non-Drying |
| Flammability Class - CPSC | Flammable |
| Flash point (C) | >148.9°C |
| Flash point (F) | >300°F |
| Generic Description | Thread Cutting Lubricant |
| I 2 of 5 Code | 30078254735000 |
| NSF Category Code | P1 |
| NSF Number | 154095 |
| Net Fill | 340 g |
| Plastic Safe | Safe on Most |
| Item Number | 1006208 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Remove with general purpose degreaser. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254735009 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Cutting or tapping oil - aerosol |
| Working Temp (C) | Max 148.9°C |
| Working Temp (F) | Max 300°F |
Canada EN
USA EN