Item# 1750392
Part No.
1750392
Dégraissant aux agrumes de CRC, 15.4kg
Discontinué
Description
Élimine les graisses, les huiles, et les lubrifiants sans lavage à l'eau. S'évapore rapidement, ne laisse pas de résidus. Parfum agréable d'agrumes. Enregistré NSF C1.
Applications
Outils pneumatiques, freins mécaniques, embrayages, chaînes, câbles métalliques, moteurs, matrices, moules, pièces, roulements, générateurs, et compresseurs.
| Appearance | Clear Liquid |
|---|---|
| Cases Per Pallet | 24 |
| DOT Proper Shipping Name | FLAMMABLE LIQUID, N.O.S. (d-limonene, petroleum distillates), MARINE POLLUTANT |
| Dielectric Strength | 35,000 Volts |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Combustible |
| Flash point (C) | 38°C |
| Flash point (F) | 100°F |
| Generic Description | Heavy Duty Cleaner/Degreaser |
| KB Value | 54 |
| NSF Category Code | C1 |
| NSF Number | 155682 |
| Net Fill | 15.4 kg |
| Plastic Safe | No |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1750392 |
| Propellant | None |
| Replacement Legacy Num | 73170 |
| Replacement Product SKU | 1006184 |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States & Mexico |
| UPC Code | 078254741734 |
| Unit Dimensions | 35.05H x 28.70W x 28.70D cm |
| Unit Package Description | 5 Gallon (15.4 kg) Pail |
| Units per Case | 1 |
| VOC Category | Not Applicable |
Canada EN
USA EN