Item# 1006184
Part No.
73170
Super dégraissant aux agrumes CRC (F/E), 425G
Description
Enlève la graisse, l'huile, et les lubrifiants sans lavage à l'eau. S'évapore rapidement et ne laisse aucun résidu. Parfum agréable d'agrumes.
Applications
Outils pneumatiques, freins mécaniques, embrayages, chaînes, câbles métalliques, moteurs, matrices, moules, pièces, roulements, générateurs, et compresseurs.
| Appearance | Clear Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006183 |
| Cases Per Pallet | 114 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Dielectric Strength | 35,000 Volts |
| Dry Time Fully Dry | 4 to 5 Minutes |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | 37.8°C |
| Flash point (F) | 100°F |
| Generic Description | Heavy Duty Cleaner/Degreaser |
| I 2 of 5 Code | 30078254731705 |
| KB Value | 54 |
| NSF Category Code | C1 |
| NSF Number | 154473 |
| Net Fill | 425 g |
| Plastic Safe | May Harm Sensitive Plastics |
| Item Number | 1006184 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254731704 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 20 Ounce (591 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Manufacturing or processing activities only |
Canada EN
USA EN