Item# 1006311
Part No.
75054
Zinc Mate de CRC, 368g
Discontinué
Description
Revêtement haute performance composé de >93% de zinc pur qui lutte activement contre la rouille et la corrosion. Fournit une protection similaire à celle de la galvanisation à chaud avec la commodité sur le chantier.
Applications
Les filetages, les bords exposés, les fixations, les conduits, les cerclages, les soudures, les clôtures, les garde-corps, les grilles, les poteaux électriques, les boîtiers de panneaux de disjoncteurs, les gouttières, les panneaux, les portes, les remorques, les conteneurs à déchets, les passerelles, et les glissières de sécurité.
| Appearance | Gray Viscous Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006310 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Dry Time Fully Dry | 8 Hours |
| Dry Time Tack Free | 20 Minutes |
| Evaporation Rate | Fast |
| Federal Specification Number | DOD-P-21035A |
| Film Thickness | 2 to 3 Mils |
| Film Type | Dry, Gray, Matte Finish |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | -19°C |
| Flash point (F) | -2°F |
| Generic Description | Instant Cold Galvanized Coating |
| I 2 of 5 Code | 30078254750546 |
| Military Specification Number | Mil-P-26915,Mil-P-46105 |
| Net Fill | 368 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006311 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Recoat | Before 1 Hour or After 48 Hours |
| Removal (How To) | Remove with aromatic solvents, Xylene. Toluene can be used, but is not recommended. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254750545 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| Working Temp (C) | 54.4°C (Continuous) / 65.6°C (Intermittent) |
| Working Temp (F) | 130°F (Continuous) / 150°F (Intermittent) |
Canada EN
USA EN