Item# 1006158
Part No.
73054
Zinc Mate CRC (F/E), 369G
Description
Revêtement haute performance composé de >93% de zinc pur qui se lie électrochimiquement aux métaux ferreux pour former une cellule galvanique. Il combat activement la rouille et la corrosion. S'utilise comme retouche pour les revêtements galvanisés endommagés Sèche rapidement. Protection extérieure : 1 à 2 ans.
Applications
Sur les filetages, les bords exposés, les fixations, les conduits, les cerclages, les soudures, les clôtures, les garde-corps, les grilles, les poteaux électriques, les boîtiers de panneaux de disjoncteurs, les gouttières, les panneaux, les portes, les remorques, les conteneurs à déchets, les passerelles, et les glissières de sécurité.
| Appearance | Gray Viscous Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006157 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Dry Time Fully Dry | 8 Hours |
| Dry Time Tack Free | 20 Minutes |
| Evaporation Rate | Fast |
| Federal Specification Number | DOD-P-21035A |
| Film Thickness | 2 to 3 Mils |
| Film Type | Dry, Gray, Matte Finish |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | -28°C |
| Flash point (F) | -19°C |
| Generic Description | Instant Cold Galvanized Coating |
| I 2 of 5 Code | 30078254730548 |
| Military Specification Number | Mil-P-26915,Mil-P-46105 |
| Net Fill | 368 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Item Number | 1006158 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Recoat | Before 1 Hour or After 48 Hours |
| Removal (How To) | Remove with aromatic solvents, Xylene. Toluene can be used, but is not recommended. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254730547 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Not regulated |
| Working Temp (C) | 54.4°C (Continuous) / 65.6°C (Intermittent) |
| Working Temp (F) | 130°F (Continuous) / 150°F (Intermittent) |
Canada EN
USA EN