Item# 1006366
Part No.
75222
Super Pénétrant Freeze-Off CRC, 326G
Description
Une formule unique qui abaisse immédiatement la température de la zone en contact direct avec le spray. L'effet de gel fissure les surfaces rouillées, ce qui permet à Freeze-Off® d'agir plus profondément et plus efficacement que les autres pénétrants.
Applications
| Appearance | Clear Orange Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006365 |
| Cases Per Pallet | 114 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Dielectric Strength | 43,000 Volts |
| Evaporation Rate | Slow |
| Film Type | Non-Drying Oil |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | 52.2°C |
| Flash point (F) | 126°F |
| Generic Description | Super Penetrant |
| I 2 of 5 Code | 30078254752229 |
| KB Value | 46 |
| Net Fill | 326 g |
| Plastic Safe | No |
| Item Number | 1006366 |
| Propellant | HFC-152a |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254752228 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 20 Ounce (591 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Penetrating lubricant |
Canada EN
USA EN