Item# 1006143
Part No.
73020
Solvant pénétrant Knock'er Loose CRC, 368G
Description
Lubrifiant et pénétrant de force industrielle conçu pour desserrer et libérer rapidement les fixations grippées, collées, ou gelées. S'infiltre rapidement dans la rouille, le tartre, la gomme, la graisse, et la corrosion. Facilite le démontage des machines, des outils, et des équipements.
Applications
Écrous, Boulons, Goupilles, Vis, Clips, Serrures, Pattes, Rondelles et mécanismes coulissants, Charnières, Boutons-pression, Capuchons
| Appearance | Reddish Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006142 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Non-Flammable, Limited Quantity |
| Dielectric Strength | 35,200 Volts |
| Evaporation Rate | Moderate |
| Film Type | Non-Drying Oil |
| Flammability Class - CPSC | None |
| Flash point (C) | 63.9°C |
| Flash point (F) | 147°F |
| Generic Description | Penetrating Solvent |
| I 2 of 5 Code | 30078254730203 |
| KB Value | 61 |
| NSF Category Code | H2 |
| NSF Number | 154083 |
| Net Fill | 368 g |
| Plastic Safe | No |
| Item Number | 1006143 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254730202 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Penetrating lubricant |
Canada EN
USA EN