Item# 1006301
Part No.
75034
Revêtement sous-carrosserie en spray CRC (F/E), 453G
Description
Un composé caoutchouté qui constitue un bouclier résistant et flexible contre l'humidité, le sel et les débris de la route. Il sèche rapidement et est exceptionnellement résistant à l'abrasion.
Applications
Ponts, portes, ailes, cadres, capots, panneaux, joints d'étanchéité sous la carrosserie des véhicules, joints de soudure.
| Appearance | Black Viscous Material |
|---|---|
| Case Number | 1006300 |
| Cases Per Pallet | 90 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Dry Time Fully Dry | 36 to 48 Hours |
| Dry Time Tack Free | 1 Hour |
| Evaporation Rate | Fast |
| Film Thickness | 2 Mils |
| Film Type | Dry, Smooth tar |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | 7°C |
| Flash point (F) | 44°F |
| Generic Description | Rubberized Spray Undercoating |
| I 2 of 5 Code | 30078254750348 |
| Net Fill | 453 g |
| Plastic Safe | No |
| Item Number | 1006301 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Remove with Heavy Duty Degreaser or Brake Cleaner |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254750347 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 20 Ounce (591 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Undercoating product |
| Water Washout | None |
| Working Temp (C) | 18.3 to 32.2°C |
| Working Temp (F) | 65 to 90°F |
Canada EN
USA EN