Item# 1006118
Part No.
72044
Revêtement d'étanchéité en uréthane rouge de CRC, 312g
Discontinué
Description
Revêtement en polyuréthane isolant l'équipement électrique et empêchant l'eau et l'humidité de pénétrer. La formule rouge permet la visualisation de l'équipement.
Applications
Sur les enroulements de moteur, les bornes, les barres omnibus, les extrémités de collecteur, les bobines de stator et les cartes de circuits imprimés.
| Appearance | Red Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006117 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Dielectric Strength | 3,100 Volts/Mil |
| Dry Time Fully Dry | 72 Hours |
| Evaporation Rate | Moderate |
| Film Type | Dry |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | -20°C |
| Flash point (F) | -4°F |
| Generic Description | Urethane Coating |
| I 2 of 5 Code | 30078254720440 |
| Net Fill | 311 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006118 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Recoat | 72 Hours |
| Removal (How To) | DRY paint with lacquer thinner/stripper.,Remove: WET paint with mineral spirits or terpentine |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254720449 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| Working Temp (C) | -67.8 to 121.1°C |
| Working Temp (F) | -90 to 250°F |
Canada EN
USA EN