Item# 1006131
Part No.
72131
QD Nettoyant pour contacts CRC, 12.4kg
Discontinué
Description
Convient pour le nettoyage des appareils électroniques sensibles. S'évapore rapidement, ne laisse pas de résidus et peut être utilisé sans danger sur tous les plastiques. Utilisez là où des nettoyants à point d'éclair plus bas sont acceptables. Enregistré NSF K2.
Applications
Téléphones, PC, relais, connecteurs de bord, têtes de bande, barres omnibus, circuits, contacts, circuits imprimés, interrupteurs, et disjoncteurs.
| Appearance | Clear Colorless Liquid |
|---|---|
| Cases Per Pallet | 24 |
| DOT Proper Shipping Name | FLAMMABLE LIQUID, N.O.S. (hexanes, petroleum distillates), MARINE POLLUTANT (hexanes) |
| Dielectric Strength | 22,600 Volts |
| Dry Time Fully Dry | 15 Minutes |
| Elastomer Compatibility | Yes |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | <-17.8°C |
| Flash point (F) | <0°F |
| Generic Description | Contact Cleaner |
| KB Value | 27 |
| NSF Category Code | K2 |
| NSF Number | 154574 |
| Net Fill | 12.4 kg |
| Plastic Safe | Yes |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006131 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with petroleum products, mineral spirits, or contact cleaner. |
| Replacement Legacy Num | 72130 |
| Replacement Product SKU | 1006130 |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254721316 |
| Unit Dimensions | 35.05H x 28.7W x 28.7D cm |
| Unit Package Description | 5 Gallon (19 L) Pail |
| Units per Case | 1 |
Canada EN
USA EN