Item# 1006176
Part No.
73100
Nettoyant pour vitres CRC, 510G
Description
Un nettoyant biodégradable qui élimine la saleté, la poussière, les empreintes digitales et les dépôts de brouillard. Il nettoie les vitres sans laisser de traces, même sur les surfaces vitrées délicates.
Applications
Aluminium, chrome, fibre de verre, verre, linoléum, métaux, miroirs, plastiques, métaux polis, acier inoxydable, acier.
| Appearance | Clear Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006175 |
| Cases Per Pallet | 114 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Non-Flammable, Limited Quantity |
| Evaporation Rate | Slow |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | None |
| Flash point (F) | None |
| Generic Description | Glass Cleaner |
| I 2 of 5 Code | 30078254731002 |
| NSF Category Code | C1 |
| NSF Number | 154471 |
| Net Fill | 510 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Item Number | 1006176 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Remove with water. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254731001 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 20 Ounce (591 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Glass cleaner - aerosol |
| pH | 10.5 |
Canada EN
USA EN