Item# 1006358
Part No.
75203
Nettoyant pour injecteurs Diesel Fuel Therapy de CRC, 3.785L
Discontinué
Description
Cette formule de réduction des émissions est classée "SUPÉRIEUR" dans le test Cummins L-10 pour la propreté des injecteurs. Nettoie les injecteurs, ajoute de la lubrification, augmente la puissance et le rendement énergétique.
Applications
Pour utilisation dans les moteurs diesel.
| Appearance | Amber Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006357 |
| Cases Per Pallet | 60 |
| DOT Proper Shipping Name | Petroleum Distillates, N.O.S., Limited Quantity |
| Evaporation Rate | Slow |
| Flammability Class - CPSC | Combustible |
| Flash point (C) | 60°C |
| Flash point (F) | 140°F |
| Generic Description | Diesel Fuel Conditioner and Injector Cleaner |
| I 2 of 5 Code | 30078254752038 |
| Net Fill | 3.785 Liter |
| Plastic Safe | No |
| Pour Point (C) | -22°C |
| Pour Point (F) | -7.6°F |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006358 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| Treatment Ratio | Pre-existing Condition: 3.78 L treats 756 Liters,Preventative Maintenance: 3.78 L treats 1892 Liters |
| UPC Code | 078254752037 |
| Unit Dimensions | 26.04H x 12.7W x 15.57D cm |
| Unit Package Description | 1 Gallon (3.785 L) Bottle |
| Units per Case | 4 |
| Working Temp (C) | -22 to 37.8°C |
| Working Temp (F) | -7.6 to 100°F |
Canada EN
USA EN