Item# 1006362
Part No.
75213
Nettoyant pour injecteurs avec additif anti-gel Diesel Fuel Therapy de CRC, 3.785L
Discontinué
Description
Nettoyage de premier niveau avec traitement maximal. Excellente protection hivernale. Ajoute un pouvoir lubrifiant au carburant à faible teneur en soufre. Empêche la gélification du carburant. Point d'écoulement bas. OK pour le Biodiesel. Augmente le rendement de miles par gallon (MPG). Nettoie les injecteurs. Prévient la corrosion. Améliore la puissance. Réduit la fumée. Stabilise le carburant.
Applications
Pour utilisation dans les moteurs diesel.
| Appearance | Dark Amber Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006361 |
| Cases Per Pallet | 60 |
| DOT Proper Shipping Name | Petroleum Distillates, N.O.S., Limited Quantity |
| Evaporation Rate | Slow |
| Flammability Class - CPSC | Combustible |
| Flash point (C) | 60°C |
| Flash point (F) | 140°F |
| Generic Description | Diesel Fuel Conditioner with Anti Gel |
| I 2 of 5 Code | 30078254752137 |
| Net Fill | 3.785 Liter |
| Plastic Safe | No |
| Pour Point (C) | -13°C |
| Pour Point (F) | 8.6°F |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006362 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates. |
| Replacement Product SKU | 1006360 |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| Treatment Ratio | Pre-existing Condition: 3.785 L treats 756 Liters,Preventative Maintenance: 3.78 L treats 1892 Liters |
| UPC Code | 078254752136 |
| Unit Dimensions | 26.04H x 12.7W x 15.57D cm |
| Unit Package Description | 1 Gallon (3.785 L) Bottle |
| Units per Case | 4 |
| Working Temp (C) | -13 to 37.8°C |
| Working Temp (F) | 8 to 100°F |
Canada EN
USA EN