Item# 1752305
Part No.
1752305
Nettoyant moussant pour bobines CRC (F/E), 510G
Description
Un nettoyant industriel moussant pour serpentins qui dissout la graisse, l'huile, et les boues des serpentins de climatisation et de réfrigération. Cette formule à faible odeur ne nécessite pas de rinçage dans la plupart des applications.
Applications
| Appearance | Clear Yellow Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1752306 |
| Case Weight | 1.42 lbs |
| Cases Per Pallet | 114 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Non-Flammable, containing substances in Class 8, Packaging Group II Limited Quantity |
| Evaporation Rate | Slow |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | None |
| Flash point (F) | None |
| Generic Description | Heavy Duty Cleaner/Degreaser |
| NSF Category Code | A1,C1 |
| NSF Number | 162580 |
| Net Fill | 510 g |
| Item Number | 1752305 |
| Propellant | 8.85 |
| Removal (How To) | N/A |
| Restricted From Sale In | N/A |
| UPC Code | 078254001272 |
| Unit Dimensions | 23.49H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 20 Ounce (591 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Not regulated |
| pH | 13.3 |
Canada EN
USA EN