Item# 1006223
Part No.
74077
Mousse à expansion minimale CRC, 340G
Description
Remplir, sceller, coller, rénover, isoler, et atténuer les bruits dans et autour des fissures et des cavités. Forme une liaison permanente, imperméable à l'eau et à l'air sur la plupart des surfaces. Classé UL comme produit de calfeutrage.
Applications
Remplissage, isolation, étanchéité, collage, CVC, électricité, industrie, plomberie, autour des prises électriques, des panneaux de distribution, des conduits, des tuyaux, des portes, des fenêtres, des plaques de base, des joints, des fissures, des vides sanitaires, des fondations, isolation ponctuelle, retouches.
| Appearance | Amber Foam |
|---|---|
| Case Number | 1006222 |
| Cases Per Pallet | 108 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Dry Time Fully Dry | <2 hours |
| Dry Time Tack Free | 10minutes of less |
| Evaporation Rate | Moderate |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | Not Applicable (Aerosol) |
| Flash point (F) | Not Applicable (Aerosol) |
| Gap Fill | Yes |
| Generic Description | Expansion Aerosol Foam Sealant |
| I 2 of 5 Code | 30078254740776 |
| Net Fill | 340 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Item Number | 1006223 |
| Propellant | hydrocarbon |
| Removal (How To) | May be removed with Natural Degreaser™ |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254740775 |
| Unit Dimensions | 20.32H x 2.54W x 2.54D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Not regulated |
| Working Temp (C) | 18.3 to 37.8°C |
| Working Temp (F) | 65 to 100°F |
Canada EN
USA EN