Item# 1006162
Part No.
73058
Lubrifiant très performant pour engrenage ouvert et chaîne CRC, 340G
Description
Lubrifiant haute performance, extrême pression, recommandé pour réduire le frottement et l'usure dans les environnements difficiles. Il résiste à la chaleur et à la pression, ne se délave pas, ne s'use pas sous l'effet des intempéries et ne se dégrade pas après de nombreuses utilisations.
Applications
| 4 Ball EP | >620 |
|---|---|
| 4 Ball Wear | 0.7 |
| Appearance | Black Semi-Viscous Liquid |
| Case Number | 1006161 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Dry Time Fully Dry | 20 Minutes |
| Evaporation Rate | Fast |
| Film Thickness | >1 mils |
| Film Type | Tacky |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | -8°C |
| Flash point (F) | 17.6°F |
| Generic Description | Extreme Duty Open Gear & Chain Lube |
| I 2 of 5 Code | 30078254730586 |
| Net Fill | 340 g |
| Oil Separation | <1 |
| Plastic Safe | No |
| Item Number | 1006162 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254730585 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Manufacturing or processing activities only |
| Working Temp (C) | -31.7 to 176.7°C |
| Working Temp (F) | -25 to 350°F |
Canada EN
USA EN