Item# 1006279
Part No.
75005
Lubrifiant polyvalente Power Lube CRC, 311G
Description
Ce lubrifiant polyvalent tout-en-un pénètre rapidement, lubrifie, arrête les grincements, combat la corrosión, et détache les pièces rouillées.
Applications
| Appearance | Amber Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006278 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Evaporation Rate | Slow |
| Film Type | Non-Drying |
| Flammability Class - CPSC | Flammable |
| Flash point (C) | 91.1°C |
| Flash point (F) | 196°F |
| Generic Description | Multi-Purpose Lubricant |
| I 2 of 5 Code | 30078254750058 |
| NSF Category Code | H2 |
| NSF Number | 154093 |
| Net Fill | 311 g |
| Plastic Safe | Safe on Most Plastics (Test small area) |
| Item Number | 1006279 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Removal (How To) | Remove with mineral spirits, Quick Clean™, heavy duty degreaser, Brakleen®, Lectra Clean®, Electrical Parts Cleaner. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254750057 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Multi-purpose lubricant |
Canada EN
USA EN