Item# 1750732
Part No.
1750732
Lubrifiant polyvalent CRC 3-36, 3.78L
Discontinué
Description
Composé polyvalent à base de pétrole qui forme un film mince et transparent qui lubrifie et protège contre l'usure et la corrosion. Ce produit polyvalent lubrifie efficacement, protège, déplace l’humidité, et nettoie.
Applications
Tubes, pièces moulées, engrenages, barres de soudure, fils, montages, matrices, gabarits, cales, mandrins, tiges de forage, pièces traitées thermiquement, surfaces usinées, soudures finies, extrusions d'aluminium, outils pneumatiques, convoyeurs, joints gelés, serrures, palans, etc.
| Appearance | Clear Blue-Green Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1750731 |
| Cases Per Pallet | 60 |
| DOT Proper Shipping Name | Not Regulated |
| Dielectric Strength | 38,800 Volts |
| Evaporation Rate | Slow |
| Federal Specification Number | O-W-1284,V-V-P-216 |
| Film Thickness | 0.025 to 0.075 Mils |
| Film Type | Non-Drying |
| Flash point (C) | 89°C |
| Flash point (F) | 192°F |
| Generic Description | Multi-Purpose Precision Lubricant & Corrosion Inhibitor |
| I 2 of 5 Code | 30078254730067 |
| NSF Category Code | H2 |
| NSF Number | 157807 |
| Net Fill | 3.78 Liter |
| Plastic Safe | No |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1750732 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with petroleum products, mineral spirits, or contact cleaner. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States |
| UPC Code | 078254730066 |
| Unit Dimensions | 26.03H x 12.70W x 15.57D cm |
| Unit Package Description | 3.78 Liter Bottle |
| Units per Case | 4 |
| Working Temp (C) | -46.6 to 121.1°C |
| Working Temp (F) | -50 to 250°F |
Canada EN
USA EN