Item# 1006412
Part No.
76007
Lubrifiant polyvalent 656 de CRC, 311g
Description
Lubrification de longue durée et supérieure qui résiste à l'eau et aux embruns salés. Élimine l'humidité pouvant causer des défaillances électriques et des démarrages difficiles. Pénètre profondément à travers la rouille et la corrosion pour desserrer les pièces gelées. Démarre les moteurs mouillés.
Applications
Moulinets de pêche, treuils, poulies, composants métalliques, démarrage de moteurs humides, déblocage de pièces rouillées en tant qu'inhibiteur de corrosion.
| Appearance | Amber Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006411 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Dielectric Strength | 51,300 Volts |
| Evaporation Rate | Slow |
| Film Thickness | 0.025 to 0.075 Mils |
| Film Type | Thin, Non-Drying |
| Flammability Class - CPSC | Flammable |
| Flash point (C) | 93°C |
| Flash point (F) | 200°F |
| Generic Description | Multi Purpose Lubricant |
| I 2 of 5 Code | 30078254760071 |
| Net Fill | 311 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Item Number | 1006412 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254760070 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Multi-purpose lubricant |
| Working Temp (C) | Max 121.1°C |
| Working Temp (F) | Max 250°F |
Canada EN
USA EN