Item# 1750390
Part No.
1750390
Lubrifiant Inner Slide CRC (F/E), 297G
Discontinué
Description
Spécialement formulé pour adhérer aux glissières intérieures des chariots élévateurs, il assure un fonctionnement durable, souple et sans faille sur de longues périodes. Il est conçu pour lubrifier, augmenter le mouvement des glissières, et protéger contre la rouille et la corrosion.
Applications
| 4 Ball EP | 315 |
|---|---|
| 4 Ball Wear | 0.6 |
| Appearance | Black Liquid |
| Case Number | 1750389 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Not Regulated |
| Evaporation Rate | Fast |
| Film Type | Non-Drying |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | -7°C |
| Flash point (F) | 20°F |
| Generic Description | Inner Slide Lube |
| I 2 of 5 Code | 30078254753059 |
| Net Fill | 297 g |
| Plastic Safe | No |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1750390 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| UPC Code | 078254753058 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Not regulated |
| Working Temp (C) | -18 to 163°C |
| Working Temp (F) | 0 to 325°F |
Canada EN
USA EN