Item# 1006320
Part No.
75074
Lubrifiant en silicone à haut rendement CRC, 212G
Description
Le spray silicone multi-usages lubrifie et élimine les grincements et le grippage causés par la friction. Forme un film propre, inodore et non tachant qui protège les surfaces en nylon, en caoutchouc, en metal, et non métalliques. Le produit est très résistant à l'eau.
Applications
| Appearance | Clear Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006319 |
| Cases Per Pallet | 171 |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, FLAMMABLE, LIMITED QUANTITY |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | <-18°C |
| Flash point (F) | <0°F |
| Generic Description | Multi-Purpose Silicone Lubricant |
| I 2 of 5 Code | 30078254750744 |
| Net Fill | 212 g |
| Plastic Safe | No |
| Item Number | 1006320 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Remove with soap & water, CRC HydroForce® All Purpose, etc. and elbow power (scrubbing). |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254750743 |
| Unit Dimensions | 15.88H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 10 Ounce (296 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Lubricants, silicone-based multi-purpose lubricants that are not solid or semi-soild |
| Working Temp (C) | -40 to 204.4°C |
| Working Temp (F) | -40 to 400°F |
Canada EN
USA EN