Item# 1006342
Part No.
75101
Lubrifiant Dry Graphite CRC, 320G
Description
Idéal lorsqu'un lubrifiant sec est nécessaire ou lorsque les produits pétroliers doivent être évités. Résiste à la saleté, à la poussière, et à l'accumulation d'huile. Large plage de températures d'utilisation.
Applications
| Appearance | Dry Black Film |
|---|---|
| Case Number | 1006341 |
| Cases Per Pallet | 90 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Evaporation Rate | Fast |
| Film Type | Dry |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | <-18°C |
| Flash point (F) | <0°F |
| Generic Description | Dry Graphite Lube |
| I 2 of 5 Code | 30078254751017 |
| Net Fill | 320 g |
| Plastic Safe | No |
| Item Number | 1006342 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Wire brush or scrape. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254751016 |
| Unit Dimensions | 13.97H x 5.08W x 5.08D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Not Regulated |
Canada EN
USA EN