Item# 1006191
Part No.
73205
Lubrifiant Chute Lube CRC (F/E), 14KG
Description
Un spray de silicone formulé spécifiquement pour les applications de manutention d'emballages. Il élimine le collage des emballages et des boîtes, tout en protégeant la plupart des surfaces.
Applications
Recommandé pour lubrifier les équipements de manutention de colis tels que les goulottes, les glissières, les guides et les rails.
| Appearance | Clear Light Yellow Liquid |
|---|---|
| Cases Per Pallet | 24 |
| DOT Proper Shipping Name | PETROLEUM PRODUCTS, N.O.S. Marine Pollutant |
| Evaporation Rate | Slow |
| Film Type | Wet |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | 45°C |
| Flash point (F) | 113°F |
| Generic Description | Silicone Lubricant |
| NSF Category Code | H2 |
| NSF Number | 154475 |
| Net Fill | 14 kg |
| Plastic Safe | Safe on Most Plastics (Test small area) |
| Item Number | 1006191 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254732053 |
| Unit Dimensions | 34.93H x 28.58W x 28.58D cm |
| Unit Package Description | 5 Gallon (19 L) Pail |
| Units per Case | 1 |
| VOC Category | Not regulated |
| Working Temp (C) | -40 to 204.4°C |
| Working Temp (F) | -40 to 400°F |
Canada EN
USA EN