Item# 1752340
Part No.
1752340
Lubrifiant avec PTFE Syntha-Tech CRC (F/E), 311G
Discontinué
Description
Enregistré NSF H1, sans COV, mélange unique de lubrifiants synthétiques qui utilise du PTFE, des additifs, anti-usure et extrême pression pour fournir des performances lubrifiantes inégalées.
Applications
| 4 Ball Wear | 0.39 mm |
|---|---|
| Appearance | White Liquid |
| Case Number | 1752341 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, flammable,Limited Quantity |
| Dielectric Strength | 32,480 Volts |
| Evaporation Rate | Slow |
| Film Type | Non-Drying |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | 47°C |
| Flash point (F) | 116.6°F |
| Generic Description | Synthetic Lubricant with Perma-Lock |
| I 2 of 5 Code | 30078254001280 |
| NSF Category Code | H1 |
| NSF Number | 162587 |
| Net Fill | 311 g |
| Plastic Safe | Safe on Most Plastics (Test small area) |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1752340 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Removal (How To) | Remove with degreaser |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| UPC Code | 078254001289 |
| Unit Dimensions | 19.68H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Multi-purpose lubricant |
| Working Temp (C) | -40 to232.2°C |
| Working Temp (F) | -40 to 450°F |
Canada EN
USA EN