Item# 1006154
Part No.
73045
Lubrifiant avec PTFE Power Lube CRC, 311G
Description
Contient du PTFE pour une lubrification durable et une protection contre le frottement, l'usure, et la corrosion. Contribue à accroître l'efficacité opérationnelle des pièces et des équipements. Peut résister à des situations de charge extrême.
Applications
| 4 Ball EP | 2500 Lbs |
|---|---|
| 4 Ball Wear | 0.64 mm |
| Appearance | Light Amber Liquid w/white precipitate |
| Case Number | 1006153 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Evaporation Rate | Fast |
| Film Type | Non-Drying |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | <-7°C |
| Flash point (F) | <20°F |
| Generic Description | High Performance Lubricant with PTFE |
| I 2 of 5 Code | 30078254730456 |
| NSF Category Code | H2 |
| NSF Number | 154239 |
| Net Fill | 311 g |
| Plastic Safe | No |
| Item Number | 1006154 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Removal (How To) | Remove with petroleum solvents or mineral spirits. |
| Restricted From Sale In | N/A |
| UPC Code | 078254730455 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Multi-purpose lubricant |
| Working Temp (C) | Max 148.9°C |
| Working Temp (F) | Max 300°F |
Canada EN
USA EN