Item# 1006212
Part No.
73640
Graisse complexe au lithium Driller Red Grease CRC (F/E), 396G
Description
Driller Red Grease est une graisse rouge NLGI #2 qui offre une protection supérieure et lubrifie une grande variété d'équipements de forage, industriels, miniers, et de construction à usage intensif. Charge Timken de 36 kg.
Applications
Applications de forage et d'exploitation minière, plaques d'appui, joints à rotule, points de châssis, roulements à billes et à rouleaux pour la construction, roulements de pignon, applications industrielles, paliers à semelle, roulements de pignon, joints en U, pompes à eau, roulements de roue.
| 4 Ball EP | 315 Kg |
|---|---|
| 4 Ball Wear | 0.45 |
| Appearance | Red, Smooth, Tacky |
| Case Number | 1006211 |
| Cases Per Pallet | 150 |
| DOT Proper Shipping Name | Not Regulated |
| Evaporation Rate | Slow |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | 150°C |
| Flash point (F) | 302°F |
| Generic Description | Extreme Pressure Lithium Complex Grease |
| I 2 of 5 Code | 30072213736404 |
| Leakage | 2 |
| NLGI Grade | 2 |
| Net Fill | 396 g |
| Oil Separation | 1 |
| Plastic Safe | Yes |
| Item Number | 1006212 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with a degreaser. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| Timken OK Load [Lbs.] | 80 Lbs |
| UPC Code | 072213736403 |
| Unit Dimensions | 23.65H x 5.41W x 5.41D cm |
| Unit Package Description | 14 Ounce (414 ml) Cartridge |
| Units per Case | 10 |
| VOC Category | Not regulated |
| Water Washout | 2.5 at 79°C |
| Worked Penetration | 265 to 295 |
| Working Temp (C) | -23 to 204°C |
| Working Temp (F) | -10 to 400°F |
Canada EN
USA EN