Item# 1006190
Part No.
73200
Graisse blanche au lithium CRC (F/E), 283G
Description
Lubrification supérieure et durabilité par tous les temps et toutes les températures. Parfait comme lubrifiant de rodage pour les roulements ou comme lubrifiant d'usage général et inhibiteur de corrosion pour les outils, les machines, et les équipements.
Applications
| Case Number | 1006189 |
|---|---|
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, NON-FLAMMABLE, LIMITED QUANTITY |
| Film Type | Grease |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | <-17°C |
| Flash point (F) | 1.4°F |
| Ford Tox No | 155841 |
| Generic Description | White Lithium Aerosol Grease |
| I 2 of 5 Code | 30078254732009 |
| NLGI Grade | 2 |
| NSF Category Code | H2 |
| NSF Number | 154474 |
| Net Fill | 283 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Item Number | 1006190 |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States and Mexico. |
| UPC Code | 078254732008 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Multi-purpose lubricant |
| Working Temp (C) | -17.78 to 148.89°C |
| Working Temp (F) | 0 to 300°F |
Canada EN
USA EN