Item# 1006166
Part No.
73065
Enduit de courroie CRC, 283g
Description
Cet enduit pour courroie de qualité alimentaire prolonge la durée de vie des courroies de transmission en améliorant la traction et en permettant des fonctionnements sous tension réduite de la courroie.
Applications
Machines industrielles, systèmes de convoyeurs, équipements motorisés portables et courroies de véhicules.
| Appearance | Clear Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006165 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, FLAMMABLE, LIMITED QUANTITY |
| Dielectric Strength | 26,600 Volts/Mil |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | <-18°C |
| Flash point (F) | <0°F |
| Generic Description | Food Grade Synthetic Lubricant |
| I 2 of 5 Code | 30078254730654 |
| NSF Category Code | H1 |
| NSF Number | 154206 |
| Net Fill | 283 Grams |
| Plastic Safe | Yes |
| Item Number | 1006166 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Remove with mineral spirits or HF Contact Cleaner. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254730653 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Not regulated |
| Working Temp (C) | 176.7°C (Continuous) 204.4°C (Intermittent) |
| Working Temp (F) | 350°F (Continuous) / 400°F (Intermittent) |
Canada EN
USA EN