Item# 1006277
Part No.
74503
Détecteur de fuites CRC (F/E), 510G
Description
Formulé pour la détection rapide et facile des fuites de gaz et d'air. La formule à base d'eau ne contient pas d'huiles, de silicones, ou de solvants nocifs.
Applications
Unités de réfrigération, systèmes de climatisation, échappements, tuyaux, vannes, raccords à vis, joints de soudure, et compresseurs.
| Appearance | Clear Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006276 |
| Cases Per Pallet | 114 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Non-Flammable, Limited Quantity |
| Evaporation Rate | Slow |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | None |
| Flash point (F) | None |
| Generic Description | Leak Detector |
| I 2 of 5 Code | 30078254745030 |
| NSF Category Code | P1 |
| NSF Number | 154216 |
| Net Fill | 510 g |
| Plastic Safe | Safe on Most Plastics (Test small area) |
| Item Number | 1006277 |
| Propellant | HFC-152A |
| Removal (How To) | Remove with water. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254745039 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 20 Ounce (591 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Not Regulated |
| pH | 10.4 |
Canada EN
USA EN