Item# 1006178
Part No.
73115
Dégraissant T-Force CRC (F/E), 510G
Description
Dégraissant industriel de haute performance, non conducteur, non corrosif, non tachant et sans point d'éclair ou d'incendie.
Applications
Outils pneumatiques, freins mécaniques, embrayages, chaînes, câbles métalliques, moteurs, matrices, moules, pièces, roulements, générateurs, et compresseurs.
| Appearance | Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006177 |
| Cases Per Pallet | 114 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Non- Flammable, LIMITED QUANTITY |
| Dielectric Strength | 18,890 Volts |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | None |
| Flash point (F) | None |
| Generic Description | Cleaner/Degreaser |
| I 2 of 5 Code | 30078254731156 |
| KB Value | 62 |
| NSF Category Code | K1 |
| NSF Number | 154088 |
| Net Fill | 510 g |
| Plastic Safe | No |
| Item Number | 1006178 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Removal (How To) | Not Determined |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254731155 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 20 Ounce (591 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Manufacturing or processing activities only |
Canada EN
USA EN