Item# 1006295
Part No.
75025
Dégraissant pour moteur CRC, 425G
Description
Le dégraissant moteur élimine rapidement la graisse et la saleté des moteurs pour un fonctionnement plus froid et plus efficace. Facile à utiliser - il suffit de asperger et de rincer. Ne laisse aucun résidu.
Applications
Automobiles, bateaux, applications de construction, moteurs, pièces métalliques, machines.
| Appearance | Clear Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006294 |
| Cases Per Pallet | 114 |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, FLAMMABLE LIMITED QUANTITY |
| Evaporation Rate | Slow |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | 85.0°C |
| Flash point (F) | 185°F |
| Generic Description | Engine Degreaser |
| I 2 of 5 Code | 30078254750256 |
| Net Fill | 425 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Item Number | 1006295 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254750255 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 20 Ounce (591 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Engine degreaser - aerosol |
Canada EN
USA EN