Item# 1750601
Part No.
1750601
Composé lubrifiant anti-grippage de qualité alimentaire CRC, 453g
Discontinué
Description
Pour les applications où un contact accidentel avec les aliments est possible. Il prévient le grippage, l’écrouissage, la rouille, la corrosion, et le gel thermique. Non-tachant et sans odeur. Enregistré NSF H1. Conducteur.
Applications
Machines de transformation des aliments pour lubrifier les raccords, les bagues, les brides, les collecteurs, les écrous, les vis, les goujons, les surfaces filetées, les tuyaux, les bouchons, et les collecteurs afin d'éviter le grippage et l’écrouissage des surfaces.
| Appearance | Opaque Off-White Semi-Solid Paste |
|---|---|
| Case Number | 1750598 |
| Cases Per Pallet | 1 |
| DOT Proper Shipping Name | Not Regulated |
| Evaporation Rate | Slow |
| Film Type | Wet |
| Flash point (C) | 229°C |
| Flash point (F) | 445°F |
| Generic Description | Food Grade Anti Seize & Lubricant Compound |
| I 2 of 5 Code | 30078254739060 |
| Military Specification Number | Mil-PRF-907E |
| NLGI Grade | 1 |
| NSF Category Code | H1 |
| NSF Number | 157831 |
| Net Fill | 453 g |
| Oil Separation | >3.0 Wt % Loss @ 212°F |
| Plastic Safe | Yes |
| Pour Point (C) | -15°C |
| Pour Point (F) | 5°F |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1750601 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with general purpose degreaser. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States |
| UPC Code | 078254739069 |
| Unit Dimensions | 12.70H x 8.25W x 8.25D cm |
| Unit Package Description | 453 Gram Brush-Top Bottle |
| Units per Case | 1 |
| VOC Category | Anti-Seize Lubricant (Non-Aerosol) |
| Worked Penetration | 290 to 320 |
| Working Temp (C) | -53.9 to 982.2°C |
| Working Temp (F) | -65 to 1800°F |
Canada EN
USA EN