Item# 1006137
Part No.
72911
Composé lubrifiant anti- grippage au nickel CRC (F/E), 227G
Description
La formule est exempte de cuivre, de plomb, de sulfures, et de chlorures. Ce lubrifiant de qualité supérieure présente une résistance aux températures extrêmement élevées et une excellente résistance chimique. Conducteur.
Applications
| Appearance | Silver Paste |
|---|---|
| Case Number | 1006136 |
| Cases Per Pallet | 108 |
| DOT Proper Shipping Name | Not Regulated |
| Evaporation Rate | Not Applicable |
| Film Type | Wet |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | 218°C |
| Flash point (F) | 425°F |
| Generic Description | General Purpose Anti-Seize Lubricant |
| I 2 of 5 Code | 30078254729115 |
| Military Specification Number | Mil-PRF-907E |
| NLGI Grade | 1 |
| Net Fill | 226 g |
| Oil Separation | Less Than 5% |
| Plastic Safe | Yes |
| Pour Point (C) | <-12.2°C |
| Pour Point (F) | <10°F |
| Item Number | 1006137 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with general purpose degreaser. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254729114 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 8 Ounce (237 ml) Brush-Top Bottle |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Anti-seize lubricant - non-aerosol |
| Worked Penetration | 310 to 340 |
| Working Temp (C) | -70.6 to 1427°C |
| Working Temp (F) | -95 to 2600°F |
Canada EN
USA EN