Item# 1008407
Part No.
1008407
Brite Zinc, 3.78L
Description
Pour les pièces et les assemblages devant être recouverts en surface.
Applications
Pour les pièces et les assemblages devant être recouverts en surface.
| Appearance | Silver Liquid |
|---|---|
| Case Weight | 20.5 lbs |
| Cases Per Pallet | 80 |
| DOT Proper Shipping Name | Paint Related Materials, Limited Quantity |
| Dry Time Fully Dry | 24 Hours |
| Dry Time Tack Free | 15 Minutes |
| Evaporation Rate | Slow |
| Federal Specification Number | DOD-P-21035B |
| Film Thickness | 2 to 3 Mils |
| Film Type | Dry |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | 7.2°C |
| Flash point (F) | 45°F |
| Generic Description | Corrosion Inhibitor |
| Military Specification Number | MIL-P-26915B,MIL-P-46105 |
| Net Fill | 3.78 Liter |
| Item Number | 1008407 |
| Propellant | None |
| Recoat | 15 to 30 Minutes |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| UPC Code | 731592100068 |
| Unit Dimensions | 37.75H x 16.51W x 16.51D cm |
| Unit Package Description | 3.78 Liter Metal Pail |
| Units per Case | 1 |
| VOC Category | Architectural coatings |
Canada EN
USA EN