Item# 1008413
Part No.
1008412
Anti-éclaboussures Weld-Aid Nozzle-Kleen #2 (F/E), 454G
Discontinué
Description
L'aérosol anti-éclaboussures le plus vendu au monde. Il est de la plus haute qualité pour la plupart des applications. Ininflammable et pouvant être peint. Sans fluorocarbures.
Applications
Pointes de soudure par résistance, pointes Mig et Tig, pièces soudées, porte-électrodes, pointes de contact, outils, moules en métal, et protections contre les éclaboussures sur l'établi.
| Appearance | Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1008412 |
| Cases Per Pallet | 1 |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, non-flammable, containing substances in Class 6.1, packing group III |
| Evaporation Rate | Fast |
| Film Type | Not Applicable |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | None |
| Flash point (F) | None |
| Generic Description | Anti Spatter Liquid |
| I 2 of 5 Code | 30731592100083 |
| Net Fill | 453 g |
| Product Lifecycle Status | DSEL |
| Item Number | 1008413 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Replacement Product SKU | 1755910 |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| UPC Code | 731592100082 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.98W x 6.98D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 6 |
| VOC Category | Not regulated |
Canada EN
USA EN