Item# 1006131
Part No.
72131
CRC QD Contact Cleaner, 12.4kg
Discontinued
Description
Suitable for cleaning sensitive electronics. Evaporates quickly, leaves no residue and is safe to use on all plastics. Use where lower flashpoint cleaners are acceptable. NSF K2 Registered.
Applications
Telephones, PCs, relays, edge connectors, tape heads, busbars, circuits, contacts, printed circuit boards, switches & breakers.
| Appearance | Clear Colorless Liquid |
|---|---|
| Cases Per Pallet | 24 |
| DOT Proper Shipping Name | FLAMMABLE LIQUID, N.O.S. (hexanes, petroleum distillates), MARINE POLLUTANT (hexanes) |
| Dielectric Strength | 22,600 Volts |
| Dry Time Fully Dry | 15 Minutes |
| Elastomer Compatibility | Yes |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | <-17.8°C |
| Flash point (F) | <0°F |
| Generic Description | Contact Cleaner |
| KB Value | 27 |
| NSF Category Code | K2 |
| NSF Number | 154574 |
| Net Fill | 12.4 kg |
| Plastic Safe | Yes |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006131 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with petroleum products, mineral spirits, or contact cleaner. |
| Replacement Legacy Num | 72130 |
| Replacement Product SKU | 1006130 |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254721316 |
| Unit Dimensions | 35.05H x 28.7W x 28.7D cm |
| Unit Package Description | 5 Gallon (19 L) Pail |
| Units per Case | 1 |
Canada FR
USA EN