Item# 1006130
Part No.
72130
CRC QD Contact Cleaner, 311 g
Description
CRC QD Contact Cleaner is suitable for cleaning sensitive electronics. As a contact cleaner it evaporates quickly, leaves no residue and is safe to use on all plastics. Use where lower flashpoint cleaners are acceptable. NSF K2 Registered.
Applications
- Telephones
- PCs
- Relays
- Edge connectors
- Tape heads
- Busbars
- Circuits
- Contacts
- Printed circuit boards
- Switches & breakers
| Appearance | Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006129 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, flammable, Limited Quantity |
| Dielectric Strength | 39,500 Volts |
| Dry Time Fully Dry | 30 Seconds |
| Evaporation Rate | Very Fast |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | -9°C |
| Flash point (F) | 16°F |
| Ford Tox No | 125126 |
| Generic Description | Contact Cleaner |
| I 2 of 5 Code | 30078254721300 |
| KB Value | 28 |
| NSF Category Code | K2 |
| NSF Number | 154199 |
| Net Fill | 311 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Item Number | 1006130 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254721309 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC % (Consumer Product def) | 74.9 |
| VOC Category | Electronics cleaner |
Canada FR
USA EN