Item# 1006162
Part No.
73058
CRC Extreme Duty Open gear Lube, 340g
Description
A heavy-duty, extreme pressure lubricant recommended for reducing friction & wear in harsh environments. It resists heat & pressure, will not wash or wear off because of weather, & will not break down after repeated workings.
Applications
Open gears, chains, cables, wire ropes, quarry and mining equipment, fifth wheels of tractors and trucks, leaf springs, drive chains, screw threads, and flexible couplings.
| 4 Ball EP | >620 |
|---|---|
| 4 Ball Wear | 0.7 |
| Appearance | Black Semi-Viscous Liquid |
| Case Number | 1006161 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Dry Time Fully Dry | 20 Minutes |
| Evaporation Rate | Fast |
| Film Thickness | >1 mils |
| Film Type | Tacky |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | -8°C |
| Flash point (F) | 17.6°F |
| Generic Description | Extreme Duty Open Gear & Chain Lube |
| I 2 of 5 Code | 30078254730586 |
| Net Fill | 340 g |
| Oil Separation | <1 |
| Plastic Safe | No |
| Item Number | 1006162 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254730585 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Manufacturing or processing activities only |
| Working Temp (C) | -31.7 to 176.7°C |
| Working Temp (F) | -25 to 350°F |
Canada FR
USA EN