Item# 1006362
Part No.
75213
CRC Diesel Fuel Therapy Inj. Clnr w/ Anti-gel, 3.785L
Discontinued
Description
Top-Tier Cleanup w/max treat. Excellent winter protection. Adds Lubricity to low sulfur fuel. Prevents fuel gelling. Lowers pour point. OK for Biodiesel. Increases MPG. Cleans injectors. Prevents corrosion. Improves power. Reduces smoke. Stabilizes fuel.
Applications
For use in diesel engines.
| Appearance | Dark Amber Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006361 |
| Cases Per Pallet | 60 |
| DOT Proper Shipping Name | Petroleum Distillates, N.O.S., Limited Quantity |
| Evaporation Rate | Slow |
| Flammability Class - CPSC | Combustible |
| Flash point (C) | 60°C |
| Flash point (F) | 140°F |
| Generic Description | Diesel Fuel Conditioner with Anti Gel |
| I 2 of 5 Code | 30078254752137 |
| Net Fill | 3.785 Liter |
| Plastic Safe | No |
| Pour Point (C) | -13°C |
| Pour Point (F) | 8.6°F |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006362 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates. |
| Replacement Product SKU | 1006360 |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| Treatment Ratio | Pre-existing Condition: 3.785 L treats 756 Liters,Preventative Maintenance: 3.78 L treats 1892 Liters |
| UPC Code | 078254752136 |
| Unit Dimensions | 26.04H x 12.7W x 15.57D cm |
| Unit Package Description | 1 Gallon (3.785 L) Bottle |
| Units per Case | 4 |
| Working Temp (C) | -13 to 37.8°C |
| Working Temp (F) | 8 to 100°F |
Canada FR
USA EN