Item# 1006360
Part No.
75212
CRC Diesel Fuel Therapy Injectr Clnr w/Ag, 887ml
Description
Top-Tier Cleanup w/max treat. Excellent winter protection. Adds Lubricity to low sulfur fuel. Prevents fuel gelling. Lowers pour point. OK for Biodiesel. Increases MPG. Cleans injectors. Prevents corrosion. Improves power. Reduces smoke. Stabilizes fuel.
Applications
For use in diesel engines.
| Appearance | Dark Amber Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006359 |
| Cases Per Pallet | 50 |
| DOT Proper Shipping Name | Petroleum Distillates, N.O.S., Limited Quantity |
| Evaporation Rate | Slow |
| Flammability Class - CPSC | Combustible |
| Flash point (C) | 60°C |
| Flash point (F) | 140°F |
| Generic Description | Diesel Fuel Conditioner with Anti Gel |
| I 2 of 5 Code | 30078254752120 |
| Net Fill | 887 Milliliter |
| Plastic Safe | No |
| Pour Point (C) | -13°C |
| Pour Point (F) | 8.6°F |
| Item Number | 1006360 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| Treatment Ratio | Pre-existing Condition: 888 mL treats 189 Liters,Preventative Maintenance: 888 mL treats 473 Liters |
| UPC Code | 078254752129 |
| Unit Dimensions | 24.13H x 6.6W x 11.43D cm |
| Unit Package Description | 32 Ounce (946 ml) Bottle |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Not regulated |
| Working Temp (C) | -13 to 37.8°C |
| Working Temp (F) | 8 to 100°F |
Canada FR
USA EN