Item# 1006401
Part No.
75815
CRC 1-Tank Power Renew gasoline, 443ml
Description
A concentrated one-tank cleanup that delivers a powerful SHOCK to your dirty fuel system. Made with the maximum available chemistry it's the most powerful fuel system cleaner on the market. Excellent cleanup with proven results. Up to 5.7% MPG increase, 97% total power restoration, 99% injector flow improvement and cleaner emissions. Only needed 4x per year.
Applications
For use in direct or port injection engines to super-clean fuel system
| Appearance | Clear Yellow Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006400 |
| Cases Per Pallet | 108 |
| DOT Proper Shipping Name | Corrosive liquids, n.o.s. (polyether amine), Limited Quantity |
| Evaporation Rate | Slow |
| Flammability Class - CPSC | None |
| Flash point (C) | 72°C |
| Flash point (F) | 161°F |
| Generic Description | Complete Fuel System Cleanup |
| I 2 of 5 Code | 50078254758157 |
| Net Fill | 443 Milliliter |
| Plastic Safe | No |
| Item Number | 1006401 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| Treatment Ratio | 1 Bottle (444 mL) treats 95 Liters of gasoline |
| UPC Code | 078254758152 |
| Unit Dimensions | 20.65H x 5.41W x 8.89D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Bottle |
| Units per Case | 6 |
| VOC Category | Not regulated |
Canada FR
USA EN