Item# 1006407
Part No.
75832
CRC 1-Tank Power Renew For Diesel, 916ml
Discontinued
Description
A concentrated one-tank cleanup that delivers a powerful SHOCK to your dirty fuel system. Made with the maximum available chemistry it's the most powerful diesel fuel system cleaner on the market. Excellent cleanup for the sticky injectors frequently found in modern common rail systems.
Applications
For use in diesel engines to super-clean fuel system
| Appearance | Dark Brown Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006406 |
| Cases Per Pallet | 100 |
| DOT Proper Shipping Name | Not Regulated |
| Evaporation Rate | Slow |
| Flammability Class - CPSC | Combustible |
| Flash point (C) | 67°C |
| Flash point (F) | 152°F |
| Generic Description | Complete Diesel System Cleanup |
| I 2 of 5 Code | 30078254758320 |
| Net Fill | 916 Milliliter |
| Plastic Safe | No |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006407 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| Treatment Ratio | 1 Bottle treats 473 L, 474 mL treats 227 L, 237 mL treats 114 L of diesel fuel |
| UPC Code | 078254758329 |
| Unit Dimensions | 25.4H x 11.43W x 4.13D cm |
| Unit Package Description | 32 Ounce (946 ml) Bottle |
| Units per Case | 6 |
Canada FR
USA EN