Item# 1008411
Part No.
1008411
Weld-Aid® Weld-Kleen HD Anti-Spatter, 567g
Discontinued
Description
Quick drying aerosol that allows for pre-heat, higher duty cycles and higher temperature applications. Excellent for fixture and tooling protection.
Applications
Resistance welding tips, Mig and Tig tips, weldments, electrode holders, contact tips, tools, metal molds and bench top splash guards.
| Appearance | Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1008410 |
| Cases Per Pallet | 1 |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, non-flammable, containing substances in Class 6.1, packing group III |
| Evaporation Rate | Fast |
| Film Type | Not Applicable |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | None |
| Flash point (F) | None |
| Generic Description | Anti Spatter Liquid |
| I 2 of 5 Code | 30731592100076 |
| Net Fill | 566 g |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1008411 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| UPC Code | 731592084115 |
| Unit Dimensions | 23.49H x 6.98W x 6.98D cm |
| Unit Package Description | 20 Ounce (591 ml) Aerosol |
| Units per Case | 6 |
| VOC Category | Not regulated |
Canada FR
USA EN