Item# 1008415
Part No.
1008414
Weld-Aid® Nozzle-Kleen HD Anti-Spatter, 425g
Discontinued
Description
Used for highest temperature applications, including pulsed welding and Argon-rich mixtures. Outstanding fixture protection. Excellent for Stainless steel. Non-flammable, paintable, no fluorocarbons, and ozone friendly.
Applications
Resistance welding tips, Mig and Tig tips, weldments, electrode holders, contact tips, tools, metal molds and bench top splash guards.
| Appearance | Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1008414 |
| Cases Per Pallet | 1 |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, non-flammable, containing substances in Class 6.1, packing group III |
| Evaporation Rate | Fast |
| Film Type | Not Applicable |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | None |
| Flash point (F) | None |
| Generic Description | Anti Spatter Liquid |
| I 2 of 5 Code | 30731592100090 |
| Net Fill | 425 g |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1008415 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| UPC Code | 731592100099 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.98W x 6.98D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 6 |
| VOC Category | Not regulated |
Canada FR
USA EN