Item# 1006268
Part No.
74424
Stainless Steel Cleaner And Polish, 510g
Discontinued
Description
Exclusive ultra-shine formula eliminates dirt, dust, fingerprints and watermarks. Leaves behind a protective, non-greasy barrier that resists the return of stains. NSF C1 Registered.
Applications
Aluminum, chrome, other shiny metal surfaces located in heavily industrial environments, stainless steel.
| Appearance | White Emulsion |
|---|---|
| Case Number | 1006267 |
| Cases Per Pallet | 114 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Non-Flammable, Limited Quantity |
| Evaporation Rate | Slow |
| Flammability Class - CPSC | None |
| Flash point (C) | None |
| Flash point (F) | None |
| Generic Description | Stainless Steel Cleaner/Polish |
| I 2 of 5 Code | 30078254744248 |
| NSF Category Code | C1 |
| NSF Number | 154213 |
| Net Fill | 510 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006268 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Remove with detergent and water. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254744247 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 20 Ounce (591 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| pH | 10.5 |
Canada FR
USA EN