Item# 1755538
Part No.
75481
CRC Pro-Strength Degreaser, 425g
Description
Pro-Strength Degreaser quickly removes grease, grime, oil, rubber marks and other contaminants from all types of hard surfaces. Pro-Strength Degreaser is a foaming water-based formula aggressive enough to break down & dissolve grease, grime, oil, rubber marks and other oil-based contaminants on contact while remaining gentle enough for painted and plastic surfaces. Removes contaminants, dries fast and leaves no residue.
Applications
| Appearance | Clear Light Yellow Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1755537 |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, NON-FLAMMABLE, LIMITED QUANTITY |
| Dry Time Fully Dry | Slow |
| Evaporation Rate | Slow |
| Flammability Class - CPSC | None |
| Generic Description | All Purpose Degreaser |
| I 2 of 5 Code | 30078254001525 |
| Net Fill | 425 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Item Number | 1755538 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Remove with water. |
| UPC Code | 078254001524 |
| Unit Dimensions | 9.25H x 2.63W x 2.63D in |
| Unit Package Description | 591 ml (20fl oz) aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC % (Consumer Product def) | 9.7 |
| VOC % (Federal) | 9.7 |
| VOC Category | General-purpose degreaser - aerosol |
| VOC Lbs./Gal. (Federal) | 1.3 |
| VOC g/L (Consumer Product def) | 97 |
| VOC g/L (Federal) | 150.4 |
| VOC lbs/gal (Consumer Prod def) | 0.81 |
| pH | 9.9 |
Canada FR
USA EN